Piłka nożna

Szara rzeczywistość w pigułce

Prawda odnośnie nienajlepszej delikatnie mówiąc sytuacji w polskiej piłce jest niestety dość brutalna, lecz za to banalnie prosta… Fakt kolejnych niepowodzeń w wielkich imprezach jest jedynie konsekwencją wielorakich zaniedbań, swoistej choroby która męczy nasz futbol nie od dziś. Piłkarska logika i zdrowy rozsądek bez ogródek pokazują i dają dowody na to, że polscy piłkarze są przeciętni w porównaniu do swoich kolegów z europejskich klubów. Wina leży po stronie systemu szkolenia młodzieży w naszym kraju, który bez wątpienia jest zbyt chaotyczny i niezorganizowany by móc ukształtować kompletnego piłkarza.

Brak kompleksów sportowych do pracy z młodzieżą to kolejna bolączka polskiej piłki – w efekcie zawodowy piłkarz w naszym kraju styka się z odpowiednimi warunkami do treningu dopiero w wieku kilkunastu lat, trenując w klubie – a to zdecydowanie za późno gdyż na zachodzie taki piłkarz to już niejednokrotnie kluczowe ogniwo w danej drużynie!.

Słabe zaplecze przekłada się na jakość polskiej ligi i w konsekwencji na umiejętności samych piłkarzy. Drużyny klubowe odpadają we wczesnych fazach rozgrywek o europejskie puchary, a nasi piłkarze grający w klubach zagranicznych najczęściej są skazani na ławkę rezerwowych, lub co najwyżej sporadyczną grę w przeciętnych klubach niejednokrotnie walczących o utrzymanie albo z kolei grających na zapleczu najwyższych klas rozgrywkowych w danym kraju… Taka sytuacja nijak nie pozwala na podnoszenie swych umiejętności do stopnia godnego reprezentowania kraju na arenie międzynarodowej i póki ta sytuacja się nie zmieni trudno liczyć na dobre występy kadry narodowej w kolejnych turniejach.

Jednak nie można załamywać rąk, siąść i płakać. Żyjemy w przekonaniu, że czasy świetnych występów naszej reprezentacji nigdy nie wrócą. Wcale tak nie musi być. Zastanówmy się, kiedyś gra toczyła się na zupełnie innych warunkach. Nie było tak wiele wymogów do spełnienia, a samych możliwości było o wiele mniej. Rozwój i komercjalizacja tego sportu sprawiły, że zostaliśmy w tyle. Inne kraje poszły z duchem czasu. Przeznaczyły odpowiednio więcej pieniędzy dzięki którym poziom gry nie został zachwiany. Umieli odnaleźć się w nowej sytuacji. My musimy brać z nich przykład. Podpatrywać i zwiększyć inwestycje. A te powinny być głównie przeprowadzane wśród najmłodszych. to ich rozwój zagwarantuje przyszłe sukcesy. Piłka nożna obecnie to istne miejsce pracy zawodowej. Wiąże się to ze sporym ryzykiem podjęcia decyzji, czy będzie trafna. jednak kto nie ryzykuje ten niema.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright pasjoneo.pl 2019
Shale theme by Siteturner